|
Detta svenska byggnadsverk, som tog 22 år att färdigställa, invigdes den 26 september 1832. Den västra delen mellan Sjötorp vid Vänern och Karlsborg vid Vättern har 21 slussar och är 65,3 km lång och går genom sjön Viken. I våra båtpaket bor ni på ett mycket fint boende på Pensionat Prästgården i Töreboda. De har renoverat upp rummen till en högstandard med myckt mysfaktor i. Välkomna
|
|
|
Passagerarbåt på Göta kanal i 2 dagar, tisd & onsd. - 2 dagar
Upplev hela västgötadelen av Göta Kanal!
I våra paket bor ni på utvalda anläggningar med gott renommé.I år kan vi ebjuda Pensionat Prästgården med helt nyrenoverade hotellrum i herrgårdsstil. Ni kommer att få se ett 200-årigt byggnadsverk i modern tid. Önskar ni avslappning så är detta något för er.
Läs mer...
|
|
Åk båt & cykla Karlsborg 2 dagar,, start onsdag - 2 dagar
Helpension med cykel och båt
I våra paket bor ni på utvalda anläggningar med gott renommé.I år kan vi ebjuda Pensionat Prästgården med helt nyrenoverade hotellrum i herrgårdsstil. Maten serveras på väl ansedda matställen utmed kanalen. Båttur på Göta kanal. På Pensionat Prästgården bor ni i helt nyrenoverade hotellrum.
En dagstur på Göta kanal från Töreboda till Karlsborg inkl.lunch och bussresa tillbaka till Töreboda. Båtturen startar kl. 10.00 från Töreboda och är framme i Karlsborg kl.15.00. Middag serveras i Töreboda på kvällen.
Läs mer...
|