Ulricehamn vid sjön Åsunden
Öland
Göta kanal - Västergötland
Göta kanal - Östergötland
Göta kanal - Båtpaket
Åland - Finland
Gotland
Österlen
Siljan
Bornholm - Danmark
Företagspaket / Gruppaket
Golfpaket
Onlinebokning Boka online och spara 50 kr per person!
Vi har resegaranti Hos oss är du trygg! Kontakta oss här!

Dagsutflykter från Visby, Strandgärdet,

Skriv ut
Upptäck Visby med cykel

Sammanfattning

I detta cykelpaket bor ni på ett lite enklare hotell. Ett paket för er som vill upptäcka Gotland på ett bekvämt sätt. Ni bor på ett och samma ställe i Visby. Ni gör utflykter till Fårö med buss, cyklar till Lummelundagrottorna och Vikingabyn vid Tofta.
Paketbeskrivning

Dag 1 Visby

Hotel Strandgärdet är Visbys senaste hotell - ett budgethotell som har kanske Visbys finaste utsikt över havet. Hotellet ligger på Strandgärdet som är 100 m norr om Visbys anrika ringmur från 1200-talet. Nedanför hotellet finns det stora lummiga grönområden som sträcker sig 300 m ner till havet. Strandgärdet är under medeltidsveckan platsen för de årliga riddarspelen som hålls på arenan som ligger längre ner mot vattnet. 
När ni har installerat er på hotellet är det dags att se sig om i Visby. Kanske hittar ni en mysig restaurang dit ni vill återkomma i kvällningen för middag. Lycka till!


Dag 2 ( cykling 40 km )
Visby - Lummelundagrottan - Visby
Efter en skön sömn och en härlig frukost börjar äventyret. Idag när ni cyklar ut från Visby kommer ni att ha ringmuren tätt intill er på er högra sida och havet precis intill er på er vänstra sida. Ni kommer att cykla förbi den kända parken som heter Almedalsparken. (Ni kanske vill börja er politiska karriär?) Vill ni ta ett dopp går det utmärkt på Snäckbadet utanför Visby. Efter cirka 1,5 timme är ni framme vid Lummelunda-grottorna. Vi rekommenderar en guidad tur, som tar er 400 miljoner år tillbaka i tiden, in i grottorna. Passa också på att se det stora vattenhjulet och titta runt vid de gamla byggnaderna. När ni känner lust att återvända till Visby, cyklar ni samma väg tillbaka. Glöm inte att göra ett stopp vid Krusmyntagården. Här kan man flanera runt i kryddträdgården, kanske svalka sig med något gott och handla i butiken. Ha en bra kväll i Visby!

Dag 3 (busstur + cykling på Fårö) Visby - Fårö
Efter frukosten på hotellet lämnar ni Visby för att ta er till Fårö.För att komma till Fårö får ni ta bussen som går regelbundet. Färden tar cirka 1 timme. Ni kommer att stanna hela dagen på Fårö för att senare ta bussen tillbaka till Visby.

Dag 4 ( cykling 40km ) Visby - Tofta Strand - Visby

Efter en skön sömn och en härlig frukost börjar äventyret. Idag kommer ni att cykla utmed havet. I Kneippbyn hittar man Villa Villerkulla, ett vatten- och sommarland med äventyrsgolf. Ni kommer att uppleva helt fantastiska vyer på den här delen av Gotland. Se upp för får på cykelvägen!! Tofta Strand erbjuder härliga bad. När ni är nöjda med sol och bad återvänder ni till Visby.

Dag 5 ( Busstur) Visby - Stora Karlsö - Visby
Efter frukosten och åker ni buss från Visby (se turlistan) till båten som avgår från hamnen i Klintehamn. Båtturen tar cirka 45 min. Stora Karlsö bjuder på en oförglömlig naturupplevelse med blommor och fåglar i ett annorlunda landskap. Många åker även ut till Stora Karlsö för att möta det lugn och den stillhet som råder på ön. På Stora Karlsö kan ni betrakta sillgrisslor och tordmular och säregen växtlighet. Senare på eftermiddagen går båten tillbaka till fastlandet. Ni tar bussen åter till Visby. NI bokar och betalar er biljett till Stora Karlsö själva. Bokning Båten Tel.0498 - 24 04 50.

Dag 6 Visby
Vi hoppas att ni har fått en god frukost och en god sömn efter ert cykeläventyr på Gotland.
Passa på att shoppa i affärerna innan ni går ombord på färjan som tar er till fastlandet.

Snabbfakta

Restid: 6 dagar
Cykelsträcka: 110 km
Logi på hotell.Priset gäller del i dubbelrum. cykel inkl. cykelväskor från 8 år. Ingår busstransport Visby-Fårö-Visby (se turlista) Ingår busstransport Visby- Klintehamn-Visby (se turlista,) Båt till Stora Karlsö, beställ båtbiljett och betala själva.

Startdagar

måndag, tisdag, onsdag, torsdag, fredag, lördag, söndag

Ingår

5 övernattningar på samma Hotell. 5 frukost,Busstransport Visby-Fårö-Visby. Busstransport Visby-Klintehamn-Visby 5 dagar cykel inkl. cykelväskor (från 8 år) cykelkarta, färdbeskrivning,
Information om startpunkten
Perioder och priser
Period Startdatum Slutdatum Vuxen 8-12 år 2-7 år
sommar 01. Maj 01. September 4200,00 4200,00 2600,00
Tillägg Pris
Strandgärdet Enkelrumstillägg [info] 2500,00
Strandgärdet Extra natt Enkelrum [info] 1195,00
Strandgärdet del i Dubbelrum [info] 700,00
Egen cykel avdrag [info] -210,00
Avbeställningsskydd [info] 200,00